Wybór oraz dobór haczyków

Wbrew pozorom wybór właściwego haczyka nie jest wcale taki łatwy jak mogło by się to wydawać. Nie wystarczy kupić jakieś tam haczyki, wielkością odpowiadające naszym wymaganiom, powiązać przypony, przymocować do żyłki właściwej (głównej) i łowić oczekując sukcesów. Sam haczyk jego kształt, wielkość, grubość, długość trzonka, kształt promień kolanka ... należy dobierać według wielu kryteriów począwszy od używanej przynęty, łowienia określonego gatunku ryb poprzez łowienie daną metodą, intensywnością żerowania ryb i wielu, wielu innych aspektów, często zmieniających się bardzo dynamicznie juz w trakcie samego łowienia. Łowiąc rekreacyjnie, czy startując w ważnych zawodach wędkarskich ważnymi elementami jest odpowiednie dobranie spławika czy żyłki głównej, podobnie niezmiernie ważne jest odpowiednie dobranie żyłki przyponowej i haczyka. To właśnie do żyłki przyponowej przywiązany jest haczyk i te dwa elementy mają bezpośredni kontakt z rybą. Ich dobór zależny jest od wielu czynników takich jak min. łowiony gatunek i wielkość ryb, skład i zanieczyszczenie fizyczne wody, charakter łowiska, ukształtowanie dna, niespodzianki które na nas często polują - zawady, łowiąc określony gatunek ryb musimy zawsze brać pod uwagę możliwość złowienia innej bardzo cennej dużej i silnej ryby. Od tych wszystkich aspektów zależy wybór właściwego modelu, kształtu i wielkości haczyka. Postaramy się zaprezentować Państwu szeroki wachlarz stosowanych przez nas haków i krótko scharakteryzować poszczególne modele i zapoznać z ich zaletami, przedstawimy markowe, solidne, sprawdzone i najwyższej jakości haczyki jednocześnie nasze ulubione, haczyki które nigdy nas nie zawiodły.
Zanim zaczniemy o szczegółach chcemy abyście Państwo wiedzieli że firma VMC stworzyła znakomitą serię Perfection, haczyków wysoce zaawansowanych technicznie, posiadających bardzo konkretne zastosowanie, wyspecjalizowane do łowienia zawodniczego oraz rekreacyjnego.
 

Haczyki których używam wraz z moim zastosowaniem

VMC 7002 BN Perfection
Kolor: Oliwkowy
Zastosowanie:
Haczyk o szerokim spektrum zastosowania, osobiście używam ten modelu przy połowie metodą skróconego zestawu w jeziorach i kanałach na drobne przynęty: pojedyncze ochotki, pinka.
Druga metoda do której używam tego modelu haka jest łowienie uklei, odpowiednia konstrukcja, geometria kształtu, grubość haczyka pozwala na szybkościowy połów tych małych rybek bez obawy przecinania im pyszczków a jednocześnie haczyk ten odporny jest na odkształcenia co jest dodatkowym atutem.


VMC 7003 N Perfection

Kolor: Czarny
Zastosowanie: Skrócony zestaw, bat. Używam tego modelu przy połowie średnich ryb: płoci, krąpi, leszczy, używając przynęt: pinka, biały robak, ochotka , kaster. Moja mała teoria na temat koloru, mianowicie - od jakiegoś czasu stosuje czarne haki. Dlaczego?- zadacie pytanie. Moim zdaniem większość łowisk na których łowimy ma ciemny kolor dna (niekiedy muliste czyli czarne), więc jaki kolor haczyka najlepiej go kamufluje na dnie i znakomicie zaprezentuje przynętę?

VMC 7030
Kolor: Srebrny
Zastosowanie: Haczyk geometrią zbliżone do modelu 7003 o zaokrąglonym łuku kolankowym. Haczyki te głównie stosuję podczas połowów w wartkich rzekach metodą skróconego zestawu. Wykonane są z grubszego drutu, co zapewnia bezpieczny hol większych ryb np.: leszczy pow. 2 kg.

*Łowienie przy silnym uciągu delikatnymi hakami z cienkiego drutu może spowodować spinanie większych ryb, dlaczego tak się dzieje, krótko mówiąc podczas holu działają siły przy których cienki haczyk porostu przecina delikatną tkankę.
 

VMC 7004 Perfectin
Kolor: Czarny
Zastosowanie: Jak sama nazwa wskazuje STRONG MATCH są to haki do połowu dużych ryb oraz do stosowania większych przynęt : kukurydzy, czerwone robaki, białe robaki kanapki czy też pelet.
Haki te stosuję przy połowie karpi tyczką oraz do metody odległościowej.

VMC 7005 Perfectin
Kolor: Czarny
Zastosowanie: W tym przypadku ponownie odniosę się do pełnej nazwy producenta mianowicie QUIVER FEEDER, jak nazwa wskazuje haczyki zaprojektowane z myślą o połowie drgającą szczytówką, gdzie w 100% sprawdzają się przy połowie tą metodą.
Krótki trzon, szeroki zaokrąglony łuk kolankowy, ” gruby mocny drut” haczyk na duże waleczne ryby. Jest to haczyk którego używam również przy połowie karpi metodą skróconego zestawu.
 

VMC 7038
Kolor: Czarny
Zastosowanie: Jest to ostatni model który znajduje się na moim wyposażeniu. Haczyk ten charakteryzuje się specyficzną geometrią kształtu, został stworzony z myślą o połowie na dalekich dystansach metodą odległościową lub bolońską. Pewnie trzyma rybę i pozwala na bezpieczny chol ryb nawet ze znacznych odległości bez obawy utraty zdobyczy.
 

Foto : Wybór oraz dobór haczyków


img
img
img
img
img
img